D&A BLOG

Jeseníky 28.-30.7.2023

Akce uprostřed léta, zvládli to naše auta?

o čem si dnes přečteš?

Je Červenohorské sedlo opravdu tak dobré, jak se o něm říká?

Jsou místní poldové tak ostsří, jak se o nich vypráví?

Tak přesně to se dnes dozvíš!

Překvapilo nás něco v jeseníkách?

Jeseníky velice dobře známe, dle mnohých je to právě tato lokalita, která se může pyšnit nejlepšími okreskami v České republice. Je tomu opravdu tak? Minulý rok bychom snad i souhlasili, ale proč tomu tak nebylo i letos?

Pátek

Penzion Kocanda, tohle je opravdu proslulé místo uprostřed zatáčky z jednoho z nejlepších úseků z celých Jeseníků. Právě proto jsme si ji již podruhé vybrali. To z toho důvodu, že je na naprosto perfektním místě, má dobrou kuchyni a celkově je ubytování na vysoké úrovni. První auta se již začala sjíždět a bylo opravdu na co se dívat. Přijela tak velká rozmanitá kombinace, že jsme nevěděli na co se dřív dívat. Už v tento moment jsme věděli, že tohle bude stát opravdu za to!

Vyrážíme na první trasu a hned si dáváme Laudon směrem dolů. Laudon je opravdu lahůdka, na které se jezdí i závody do vrchu. Tato silnice je dostatečně široká a s kvalitním asfaltem. Některé úseky nejsou tolik přehledné, protože je zde mnoho náletů do lesa, kdy do poslední chvíle nic nevidíte.

Po Laudonu jsme si to mazali na Červenou vodu, protože tady je silnice, která opravdu stojí za to! Bylo ještě trochu vlhko, protože před naším příjezdem sprchlo. Zde na začátku v lesých je snad vlhko celoročně a silnice je také pěkné oslizlá a nevyspitatelná, každý musí být maximálně obezřetný. Paradoxně začínáme mít tyto podmínky nejraději, dokážeme tam poznat kvalitu jednotlivých řidičů, ale zejména si osaháme balanc vozů a kvalitu obutí v tomto prostředí. Tyto podmínky totiž nejsou vůbec jednoduché, kor za opravdu rychlého tempa. Všichni z nás to však zvládli naprosto skvěle. Byla opravdu symfonie poslouchat Mustanga s V8, M3 a nebo SL 55 AMG. Rozburácel se doslova celý les a všechny srnky se upalovali schovat daleko od silnice. Přijíždíme dolů a dáváme krátkou pauzu. Po příjezdu slyšíte hlasité praskání a smrádek z brzd, který se line na metry daleko.

Po krátké pauze vyrážíme směrem na Hanušovice a Bratrušov, které nabídnou kvalitní asfalt, úzké silničky a skvěle přehledné zatáčky. Do teď se nám ještě dařilo krásně proplouvat provozem bez sebevětšího zaváhání. Jen po nás trochu začínají pokukovat místní švestky. Po příjezdu do Šumperka už nás bedlivě sledují a nedají nám pokoj dokud nezajedeme na nákup. Jedno auto se jim povedlo zastavit, naštěstí nejméně nápadnou Audi S4, celou v sérii a v dobrém, stavu. 

Nakoupilo se a už se chystáme na výjezd zpět do Kočandy, nejdřív to chce, ale doplnit šťávu i do aut. Dáváme rychlý pit-stop a jede se dál! Cesta do Kočandy přes Rudou nad Moravou je naprostá fantazie. Je to schovaný úsek nahoru-dolů v krásné přírodě. Nemohli jsme si přát lepší zakončení pátečního dne než tento úsek. Opravdu hodně technické úseky, které máme nejraději v kombinaci s kvalitní, ale sem tam i s nedokonalým asfaltem, takže oči na stopkách.

Přijíždíme na ubytování, všichni jsou po náročném přesunu a večerních jízdách naprosto vyčerpaní. Do ledvin pošleme pár piv, do žaludku nějaké bílkoviny a všem je zase dobře. Večerní posezení vždy okoření nějaký nadšenec, který projíždí okolo Kocandy, která je posazena do jednoho z vracáků. Takže o večerní zábavu je postaráno! 

 

Sobota

Snídaně je základem každého dne, tak tady jsme si dali pořádnou. Následuje krátká rozprava, kdy předáváme poslední informace ohledně celého dne a následují cold starty. Pomalu se rozjíždíme, zahříváme a hned po prvním kilometrů už jsme v krásně zamotaném průsmyku, který dáváme prozatím trochu vlažně. Následuje další skvělý úsek mezi Hrabenovem a Šumperkem. Tady natáčíme průjezdy a pořizujeme další nálož fotek. Z auta Vám to nikdy nepřijde, říkáte si, že máte vše pod kontrolou, ani nejste na hranici podvozku nebo pneumatik, ale když ty průjezdy pak vidíte z venku na živo. Musíme před klukama smeknout, kam se každý náš účastník posouvá. Tady není nikdo pro koho by byl problém apex, správné kvaltování, meziplyny nebo dokonce pohled do zatáčky. Tihle kluci ví co dělají, ví jak se chovat ke svému autu a stačí už ladit pouze drobnosti, které Vás už ale o moc dál na okreskách neposunou. Tyhle drobnosti se ladí na okruzích a byť jezdíme opravdu svižně, nejsme ta banda bezmozků, která by někoho ohrožovala. 

Projeli jsme spoustu dalších super úseků, ale pomalu jsme se již blížili Červenohorskému sedlu. Tomu sedlu, které je tak proslulé. Je opravdu tak dobré?

No, pojďme to zjistit. Dotankujeme nádrže do plna a můžeme pomalu vyrazit. Přijedeme pod sedlo a čeká tam na nás paní se závorou a výstražnou vestou. „Pánové, tady pojede cyklistický závod, bude to tu uzavřené, nejspíše dojede na vrchol a na druhou stranu Vás už nepustí“. Hold my beer. Hned ostrá sypačka hore kopcom a co je nejlepší? Právě díky té paní totálně bez provozu, sedlo bylo jenom naše. Bum, plný knedlík všichni a krásně se tady projevil rozdíl ve výkonu. Lehká auta, která dominují v zatáčkách se na tomto úseku začala propadat dolů a ožili všechny překoňované bestie. Nahoru to bylo opravdu svižné tempo a downhill se nesl v trochu nervozním rytmu, protože jsme nevěděli, kdy potkáme další paní s vestou. 😀 

Následuje rychlý oběd v restauraci FARA, kde můžeme doporučit opravdu lahodnou kuchyni a skvělé prostředí. Po obědě rychlý přesun do Šumperku, abychom nakoupili na večerní grilování. Bohužel jsme se podívali na předpověď a blížil se k nám opravdu nehezký mrak. Vyrážíme krátkou trasu do ubytování, ale přes úžasnou okresku mezi Šumperkem a Hrabanovem. Už ke konci nás stíhá déšť, ale všichni v pořádku příjíždíme na ubytování. Rozpalujeme gril a je naprostá pohoda.

Noční touge
Zaručeně nejlepší noční touge ze všech našich akcí. Kde? No opět na Červenohorském sedle, které bylo bez provozu. Víte, jak jsme se před pár řádky bavili o tom lazení drobností, které se hodí pouze na okruhy? Tak tady se zapomnělo na předpisy. Tady se využívala celá šířka tratě, samozřejmě pouze v přehledných úsecích. Kluci vyjeli sedlo nahoru a dolu snad 5x a bylo to opravdu podívaná. Myslím, že pokud by se tu jeli hobby závody do vrchu, tak by se neměli za co stydět. Jela se opravdu kudla a sedlo dovoluje opravdu širokou stopu a krásnými nájezdy do zatáček. 
Červenohorské sedlo

Říká se o něm ledacos, když se podíváte na snímky z letadla, tak je Vám jasné, že tohle bude naprosto úžasná silnice. Bohužel si to řekne příliš mnoho lidí a přes den bývá problém se na sedle dobře svést. My jsme tento víkend měli opravdu štěstí a vše klaplo na jedničku. Dostálo tedy sedlo své pověsti nejlepší silnice v České republice? Za nás opravdu ano! Jen se dobré vychytat buď ranní čas, večerní touge a nebo si nechat zavřít sedlo od milé paní. 🙂 

Fotky z akce

TRASA, KTERÁ NÁS DOSTALA

Červenohorské sedlo

Noční touge a Červenohorské sedlo, které jsme projeli snad pětkrát. A nejlepší na tom bylo, že nebyl žádný provoz a tahle silnice dovolila zneužít jí, jako byste byli na okruhu.

Červená Voda

Tohle místo udělá ze všech zelenáčů řidiče anebo klidně naopak. Nahoře v lesích kloužete snad všude a je jen na Vás, jak moc máte auto v ruce, postupně se dostáváte níž a vše začíná opět fungovat jak má, opět se Vám dostává na tvář ten důležitý rohlík. Zde jsou zatáčky široké a ikdyž jde o les, velmi přehledné. Zde se dá letět opravdu svižně. Je to jedno z míst, které nesmíte minout, při návštěvě Jeseníků.

Která auta nás uchvátila?

Opel Speedster Turbo

Tahle motokára táhne všechny přihlížející a nikdo to auto nechápe. My chápeme, že je to naprostá řidičská dokonalost

E92 M3

Tenhle osmiválcový masterpiece od BMW, je poslední svého druhu a ta aura okolo auta je prostě neuvěřitelná. Auto je úžasné po všech směrech.

Mustang Cobra
Mustang už je sám o sobě úžasný stroj, ale vezměte Mustang, dejte mu pár steroidů, brutální brzdy, výfuky, které dělají takový rámus, že si musíte zakrývat uši. A máte hotový brutál extra american V8 expres na kolech . Nikdy nikdo z nás dosud neslyšel hlasitější zvuk z výfuku a to jako že vážně!
 

MÍSTO, KTERÁ NÁS NADCHLO

Červenohorské sedlo

Červenohorské sedlo okolo deváté hodiny večerní. Nebyl žádný provoz, začínala se zvedat mlha a v lesích slyšíte burácet naše motory. Není snad nic lepšího, než tohle vidět z venčí, natáčet a poslouchat!

Hostinec Fara

Hned pod sedlem je náš ráj. Sakra jak já se sem vždy těším! jen si to představte, sjedete sedlo a za odměnu po pěti min. přijde Fara. Zaparkujeme káry u kostela, kde auta zapózují jak hotové modelky Victoria’s Secret. Po 50m chůze nás čekají jejich ovocné knedlíky a další mňamózní dobroty. Sem se vracíme vždy moc rádi.

🫡🧡🩶🖤 Já jsem si to užil náramně, stejně jako minule a moc děkuju, že si mě berete s sebou, moc si toho vážím 🥹. Big props Ondrovi, Lukášovi a vám všem ostatním účastníkům zájezdu, nejen že máte libový káry, ale jste super lidi a ten víkend je vždycky super vibe. Já hlavně doufám (a věřím), že se vám budou fotky líbit 🌩️ Díky za masáž zad 🤣 @Ivan Šrámek

(za použití masážních sedaček 🙂

312906013_8149779575063836_8172145922756127453_n

Tento víkend byl naprosto famózní, i když s nějakým tím handicapem v podobě zimní pneu jsem si to s bratrem a Olejničkou neuvěřitelně užil. Pokusíme se teď dát Olejničku do pucu co se týče pneu, brzd atd a budu se těšit na další akci

DSCF7357

Dalibor

VW CC

Jste super grupa co na sebe bali super lidi, diky za dalsi paradni vikend uzity naplno! Co mne ale prislo strasne divny, ze se dojebaly dve hondy a zadny ford wtf! 😀

DSCF7357

Diky za super vikend, to sedlo si ten hype zaslouží naprostá pecka. Btw po cestě zpět bouchlo pivo takže @Miloslav Flutterlynx Cinko cítím s tebou

_1065858

PŘÍSTĚ U TOHO BUĎ TAKY!